čtvrtek 23. listopadu 2017

"Carmen" - Hudební divadlo Karlín

(Norman Allen, Frank Wildhorn, Jack Murphy, Egon Kulhánek a Adam Novák)

„Světová premiéra amerického muzikálu tematicky inspirovaného známým příběhem o vášnivé lásce uhrančivé ženy.“ (světová premiéra 2. října 2008 - derniéra 9. června 2012, obnovená premiéra 29. a 30. října 2015)

Nejúspěšnějším projektem v novodobé historii HDK, který se v říjnu 2015 opět vrátil na zdejší scénu, je bezpochyby tento napínavý příběh lásky i zrady mezinárodně uznávaného amerického skladatele Franka Wildhorna a dalších renomovaných broadwayských autorů. Po světové premiéře v Praze a do své derniéry v roce 2012 ho shlédlo téměř tři sta tisíc diváků a má na svém kontě i platinovou desku za 12.000 prodaných nosičů. Příběh není stejný jako původní kniha či opera, pouze se Carmen inspiroval. Komu jinému by pak měla být ušita role přímo na tělo než Lucii Bílé? Ta zde tak rovněž má výhradní roli bez alternace, čehož jsem také chtěla využít. Navštívila jsem už spoustu muzikálů, kde Lucie Bílá hrála, ale bohužel jsem nikdy neměla to štěstí mít ji v obsazení. Chtěla jsem ji konečně už vidět v nějakém muzikálu naživo, a Carmen tak byla skvělá příležitost, na kterou jsem od objednání lístků někdy začátkem roku čekala až do 19. listopadu 2017.

Ve městě právě probíhají zásnuby Kataríny (Markéta Poulíčková), která je dcerou starosty Mendozy (Josef Štágr), a jejího vyvoleného Josého (Tomáš Löbl), který patří k nejlepším strážníkům místního policejního sboru. Tou dobou sem však také přijel cirkus a s ním i jeho femme fatale Carmen (Lucie Bílá), která dokáže uchvátit nejednoho muže. Osud tak splete jejich cesty dohromady, jak vědma (Hanka Křížková) správně tušila. José se místo slavnostní večeře vydá za Carmen do jednoho z barů, kde dojde ke konfrontaci s nožem a on ji nakonec musí předvést na stanici. Cestou se pokusí Josého svést a tam jejímu kouzlu podléhá i kapitán Zuniga (Lukáš Kumpricht). Katarína mezitím čeká, až se jí snoubenec vrátí zpět. Po rozhovoru s tetičkou Inéz (Pavla Břínková) se rozhodne svému milému oddat, ale k vášnivému naplnění jejich lásky nakonec opět nedojde. José tak stále více myslí na Carmen. Ona po něm také touží, i přestože ví, že je již zasnoubený. Také na zdejším koupališti zbudí Carmen se svými kamarádkami (Cecílie: Zuzana Durdinová, Sherida: Kateřina Nováková a Maria: Eliška Grabcová) rozruch, když místní dívky (Isabela: Kateřina Sedláková, Dolores: Linda Fikar Stránská a Rosa: Barbora Šampalíková) naučí, jak správně vyzývavě chodit a dráždit muže. Večerní představení si pak nenechá nikdo ujít, dokonce ani starosta s dcerou nebo kapitán Zuniga. Největší nároky si na ni však dělá majitel cirkusu Garcia (Václav Noid Bárta). Dokonce mezi ním a Zunigou dojde k souboji, který pro kapitána končí smrtí. Garcia při tom využije Josého zbraň a tím na něj svalí jeho vraždu. Carmen však ví, kdo je vinen a chce Josého jméno očistit, stejně jako jeho kamarád Inmar (Ivo Hrbáč). Nejraději by s ním utekla, ale José chce ochránit Katarínu. Poprosí tak Carmen, aby ji před Garciou varovala. Ona to pro něj na důkaz lásky udělá a místo ůtěku se vrací na večerní představení, kde nabídne své tělo coby živý terč Garciovým nožům.
V dalších rolích - vyvolávač: Tomáš Smička, Kelvin: David Bouša, Carlos: Jakub Šlégr, flamenco tanečnice: Dita Konášová, a další.

Musím říct, že po velkém zklamání s „Jesus Christ Superstar“ a také po delší době vůbec to byl první muzikál (autorů – hudba: Frank Wildhorn, libreto: Norman Allen, texty: Jack Murphy, překlad a české texty písní: Adam Novák, režie: Gabriel Barre, kostými a scéna: Andrea Bartha, choreografie: Pavel Strouhal, koordinátor a choreograf bojových scén: Norbert Bidrman, odborný poradce trikové náplně muzikálu: Jaroslav Kunc, zvuková režie: Petr Ackermann, světelná režie: Pavel Dautovský, a další), který mne opravdu nadchl. Krásnou hudbu i písně již mám dosti naposlouchané ale v perfektním obsazení, na které jsem během tohoto odpoledního představení měla štěstí, byly ještě mnohem působivější. Obzvláště mne doslova mrazilo při zpěvu a nádherném hlasu Hanky Křížkové. Na Lucii Bílé bylo zase velmi jasně vidět, jak jí je tato role blízká a cítí se v ní ve svém živlu. Jen úvodní scéna s kudlou mi k ní příliš neseděla, ale od té chvíle už se její výkon jenom stupňoval a gradoval. Co se pak zpěvu týká, tam rozhodně není co vytknout. Kde bylo třeba přidat, měl její hlas grády, a kde se naopak hodilo zpěv procítit, tam ubrala a zjemnila. Trochu překvapením (a pro mne novým objevem) zde byl Tomáš Löbl. Typově i hlasově mi do role Josého dobře pasoval. Rovněž Václav N. Bárta se s „machem“ Garciou mnohem lépe ztotožnil než s Ježíšem, který mi k němu vůbec neseděl. Každopádně i další výkony hodnotím velmi kladně – Markéta Poulíčková citlivě dodala Kataríně na jemnosti, Pavla Břínková zase svou tetičkou Inéz hravě odlehčovala a třeba Lukáš Kumpricht si zase velmi dobře rozuměl s kapitánem Zunigou. Snad největší dojem pak na mne udělala neuvěřitelně skvěle navržená scéna. Tolik různých prostředí se mezi sebou velmi rychle a efektně prostřídalo - od náměstí, přes krásné zákoutí s funkční fontánou, po kostel a dokonce celý cirkus s akrobaty i s živými lvy, že za to mají můj velký obdiv. Děkuji za krásný a příjemný hudební i vizuální zážitek.
Moje hodnocení: 91 %
Carmen + company (L.Bílá + company)

Garcia a Zuniga (V.N.Bárta, L.Kumpricht)

Cirkusová společnost

Carmen a José (L.Bílá a T.Löbl)
 

0 Comments:

Okomentovat

<< Home