sobota 29. dubna 2017

"Klec" - host Činoherního studia

(Vladimír Fanta)

„(Retro)komedie o mnoha podobách lásky, kde nikdo není tím, kým být se zdá, ale když ho miluješ, není co řešit!!!“ (premiéra 2. března 2016)

Komedie uváděná jako autorská je ale značně inspirovaná velmi slavnou hrou „Klec bláznů“ od Jeana Poireta, která se v 70. letech stala nejúspěšnější francouzskou divadelní komedií. Podle jeho předlohy byla dokonce zfilmována „Ptačí klec“, která získala nominaci na Oscara hned ve třech kategoriích a vyhrála Zlatý glóbus. Nově nastudovaná „Klec“ pochází z pera Vladimíra Fanty, jehož dramatizace Kafkova „Zámku“ či Škvoreckého „Zbabělců“ uvedla divadla v Ústí nad Labem a Ostravě. Režie se zde ujal dlouholetý člen tvůrčího týmu a bývalý umělecký šéf Činoherního studia Filip Nuckolls. Tentokrát pod jeho taktovkou zavítáme do Spojených států 70. let minulého století, kdy světu vládne disco a dochází k sexuální revoluci. Svěže upravenou inscenaci do svého repertoáru zařadili v Divadle v Celetné, kde má svou domovskou scénu Divadelní spolek Kašpar, a do ČS s ní přijeli hostovat 27. dubna 2017. Šla jsem se tedy pobavit.

George (Adrian Jastraban) vlastní noční travesti klub na Floridě a jeho vyvoleným životním partnerem se stal Albert (Matúš Bukovčan), který coby Albína vystupuje každý večer v podniku jako hlavní hřeb programu. Spolu vychovávali syna Michaela (Aleš Petráš), jehož otcem je George, ale Albert ho miluje jako vlastního. Už je dávno dospělý, a právě se jim přijel svěřit, že si chce vzít svou milovanou Ann (Šárka Vaculíková). Jistý problém by však mohl působit fakt, že je dcerou velmi konzervativního senátora za hnutí Řád a pořádek Abrahama Vandenberga (Pavel Lagner), který v jejich sňatku vidí skvělou příležitost, jak zahladit skandál svého kolegy, který zemřel na infarkt v náručí nezletilé dívky. Jelikož netuší, z jaké rodiny Michael pochází, vydá se hned spolu s dcerou i svou ženou Betty (Milena Steinmasslová) na seznamovací a zároveň zásnubní večeři s jeho rodiči. Michael na to musí mezitím své blízké připravit a v jejich domě provést několik změn. Dokonce uvažuje, že požádá o pomoc svou biologickou matku. Rovněž z jejich pomocníka v domácnosti Jakuba alias Jadwigy (Miloslav Tich) se snaží udělat klasického majordoma. Zná totiž tajemství jeho polského původu, a tak trochu ho tím i vydírá. Zpočátku se setkání obou rodin zdá být v pořádku, ale to se s příchodem Albíny jako Michaelovy matky brzy změní. Obzvláště když zavítají do nočního klubu "Klec", kde právě konferenciér Richard (Kryštof Pokorný) uvádí na scénu Simonettu, v reálu Stanleyho (Václav Werner Kraus), který si kvůli dalšímu přírůstku do rodiny vydobyl delší a lépe placené číslo. Betty se pak postará o to, aby na jevišti vystoupila i Albína a ukázala jejímu manželovi svou pravou tvář. Ona totiž od své dcery ví, jak se věci mají, a svému manželovi chce ukázat, zač je toho loket. Když tedy dojde k finálnímu odhalení a před klubem číhají novináři, zbývá jenom jediná možná cesta, jak z toho ven. Kostýmů, paruk i make-upu je přeci všude dost...

Tak tento kousek to je čirá zábava. Chtěla jsem se bavit a toto očekávání bylo zcela určitě a notně naplněno. Velice známý příběh o střetu dvou naprosto odlišných životních stylů a přesvědčení neslibuje nijak hodnotnou podívanou a milovníkům klasického divadla bych ji snad ani nedoporučila, ale za to však baví od začátku až do konce. Když se k tomu ještě přidají velmi vydařené výkony všech herců, kteří si své party vyloženě užívají, postupně si vás získá a rychle do sebe vtáhne. Matúš Bukovčan a jeho Albert/Albína určitě strhával největší pozornost. Coby jakýsi spojovací článek tuto inscenaci (autorů – režie: Filip Nuckolls, scéna: Lucie Halgašová, kostýmy: Jan C. Löbl, hudba: Daniel Fikejz, dramaturgie: Lenka Bočková, grafické návrhy: Lucie Valerová, a další) navíc táhl. Jeho hudební číslo mi pak ještě dlouho poté znělo v hlavě. Hrál ženu v mužském těle, ale nijak zvlášť a zbytečně nepřehrával. Při vystoupení Albíny v sobě měl možná i o něco víc ženskosti než některá z dam v publiku :-). Protipólem k němu pak byl Pavel Lagner v roli senátora, který představoval vyloženého „macho mana“ lpícího na morálce a klasickém modelu vztahu muž-žena, kdy ale žena je vlastně jen tím nevýznamným článkem na pozadí, který nemá právo ani na vlastní názor. Tu bezvadně ztvárnila Milena Steinmasslová a na konci tu nahromaděnou frustraci stále zašlapávané ženy svému manželovi pěkně vpálila i s úroky. Ve své premiérové roli u Kašparů si velmi dobře vedl Václav Werner Kraus, u něhož jsem přemýšlela, jestli si ho opravdu nezapůjčili z nějaké travesti show. A klobouk dolů z chůze na „šteklích“. Role mladých milenců byli svěřeny Šárce Vaculíkové a Aleši Petrášovi. Kolem nich se vlastně točila hlavní zápletka a role jim sedly, ale v tom všem kabaretu působili tak nějak „moc normálně“ :-). Svůj prostor zde v roli inspicienta a konferenciéra klubu dostal i Kryštof Pokorný, který přitom skutečně pracuje v Divadle v Celetné jako inspicient. Velmi mne bavil i Míla Tichý v roli poněkud nemotorného Jakuba alias Jadwigy. Společně předvedli bezva show a myslím, že se bavili všichni v hledišti i na jevišti. Jednoduše by se dala inscenace charakterizovat jako zábavná travesti show se zápletkou. 
Moje hodnocení: 67 %
Albína (M.Bukovčan)

Albert a George (M.Bukovčan a A.Jastraban)

manželé Vandenbergovi a George (M.Steinmasslová, P.Lagner a A.Jastraban)

Jadwiga, Michael, Ann, Abraham, Betty, Richard a Simonetta (M.Tichý, A.Petráš, Š.Vaculíková, P.Lagner, M.Steinmasslová, K.Pokorný a V.W.Kraus)
 

sobota 8. dubna 2017

"Velký Gatsby" - host Městského divadla Děčín

(Francis Scott Fitzgerald, Rebekka Kricheldorf)

„Adaptace slavného stejnojmenného románu. Příběh Nicka Carrawaye, který se vydává do New Yorku, města, jež ve dvacátých letech minulého století ztělesňovalo americký sen.“ (premiéra 20. října 2016)

Není tomu tak dlouho, co jsem viděla jedno z filmových zpracování tohoto slavného románu, který poprvé vyšel 10. dubna 1925. Film v roce 2013 natočil režisér Baz Luhrmann a hlavní role v něm obsadili Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire a Carey Mulligan. Příběh mne docela zaujal, a ještě výrazněji jeho výprava. Vždyť tento snímek také získal Oscara za nejlepší výpravu a kostýmy. O to více jsem byla zvědavá, jak si s tím poradí na divadle, kterému před filmem dávám přednost, a jehož možnosti jsou proti filmu značně omezené. V letošní sezóně tuto inscenaci nastudovalo Divadlo A. Dvořáka Příbram, které je tak po Národním divadle moravskoslezském druhou českou scénou, na které ji uvedli. Na premiéru tam dokonce zavítala i sama německá autorka podepsaná pod divadelní adaptaci. Dne 6. dubna 2017 s ní pak přijel soubor hostovat do Děčína a pro mne to tak byl po sobě již třetí měsíc a třetí návštěva tohoto divadla. Ještě bych chtěla zmínit druhou nejslavnější filmovou verzi z roku 1974, kde si spolu zahráli Mia Farrow a Robert Redford. V roce 1999 pak dokonce vznikla opera Velký Gatsby od Johna Harbisona. Zajímavé ale je, že za autorova života nebyl román příliš populární. Až po svém dalším vydání v 50. letech si získal svou oblibu a dnes se řadí mezi jeden z největších anglicky psaných románů 20. století a zároveň jedno z nejlepších amerických literárních děl vůbec.

Z amerického středozápadu právě přijíždí do New Yorku mladý Nick Carraway (Milan Ligač), aby se na zdejší burze pokusil vydělat nějaké peníze. Sežene si bydlení na ostrově Long Island na Západním Vejci hned vedle honosného sídla tajemného milionáře Jaye Gatsbyho (Jaromír Nosek), který pravidelně a rád pořádá velkolepé večírky, na které se sjíždí smetánka z širokého okolí. On sám však večírkům příliš neholduje a neustále vyhlíží protější břeh. Tam se svým manželem Tomem Buchananem (Roman Štabrňák) žije Daisy (Lenka Zahradnická), Jayeova dávná láska a také shodou okolností Nickova sestřenice. Jejich manželství ale není příliš šťastné. Tom má ve městě svou milenku Myrtle Wilsonovou (Šárka Opršálová), která je však ženou pracovitého majitele jedné autoopravny George Wilsona (Vladimír Senič), který by pro ni udělal první poslední. Jí by se ale mnohem více líbil život ve vyšší společnosti, kterou pro ni Tom jistě představuje a zahrnuje ji drahými dary. Jednoho dne ji dokonce představí i Nickovi a spolu s její sestrou Catherine (Monika Timková) si zajdou trochu povyrazit. I když se mu neustále nabízí, Nick o ni nemá zájem jako o blízkou přítelkyni své sestřenice, úspěšnou hráčku golfu Jordan Bakerovou (Anna Fixová). Nick tak postupně zapadá do zdejší smetánky, čemuž navíc pomůže i seznámení s Jayem Gatsbym, který ho rovněž zve na svoje večírky. Stanou se přáteli a Nick tak má možnost odhalit část tajemství z minulosti tohoto velmi tajemného muže. Dozví se tedy, jak se mu v době prohibice podařilo zbohatnout díky podezřelému obchodování s alkoholem, ale také, že se původně jmenoval Gatz a pocházel z velmi chudé rodiny. Zamiloval se tehdy do dívky, která ovšem patřila do jiné společenské vrstvy. To, stejně jako následně i válka, jejich cesty rozdělilo. Nyní ho s Daisy dělí pouze zátoka mezi Západním a Východním Vejcem. Touží se s ní znovu osobně setkat a nyní má skvělou příležitost využít k tomu svého nového přítele a jejího bratrance Nicka. Jejich setkání ještě více rozvíří vody v Daisině manželství. Po jednom večírku a po přímé konfrontaci Gatsbyho s Tomem dojde k nešťastné nehodě, při níž Gatsbyho automobil srazí Myrtle. Wilson, který se o její nevěře dozvěděl a chtěl s ní začít nový život jinde, je zničený a touží po odplatě. Od Toma, který dříve téhož dne auto řídil, se dozvěděl, že za volantem v ten moment seděl jeho majitel Jaye Gatsby. Ten ale pouze za Daisy chtěl vzít vinu na sebe, aby ji chránil, neboť řídila právě ona. Aniž by dostal šanci tak učinit i před policií, George ho v jeho sídle zastřelí a následně spáchá sebevraždu. Je až ironií, že po tolika večírcích, kdy ve svém domě Gatsby hostil pěknou řádku lidí, po něm truchlí pouze dva – jeho otec pan Gatz (Jaromír Nosek st.) a také jediný skutečný přítel Nick, který je celou tragédií i chováním lidí kolem sebe značně znechucený. Dokonce i svou sestřenicí Daisy, která se nechce vzdát života po boku bohatého muže, a tak s Tomem odjíždějí neznámo kam. Nick ukončí svůj začínající vztah s Jordan a vrací se domů.

Tento silný příběh nenaplněné lásky z prostředí honosných sídel a bohaté smetánky je poměrně velkým soustem pro divadlo. Jsou s tím totiž spojena určitá očekávání, a to především od diváků, kteří tento příběh znají. I když jeviště představuje pouze omezené možnosti, povedlo se zde v náznacích ale poměrně efektně znázornit všechna prostředí, ve kterých se děj odehrává. O to více jsem ale pak očekávala od kostýmů, neboť právě ty měly pomoci dokreslit atmosféru prostředí vyšších vrstev společnosti. Bohužel u některých se mi zdálo, že hercům příliš nesedí nebo se moc nehodí, a to hlavně u dam. První část inscenace (autorů – překlad: Michal Kotrouš, režie: Milan Schejbal, dramaturgie: Kateřina Fixová a Pavlína Schejbalová, pohybová spolupráce: Martin Pacek, výprava: Agnieszka Pátá-Oldak, hudba: Ondřej Brousek, inspice a nápověda: Anna Šmídová, a další) měla pomalejší a možná trochu zdlouhavý rozjezd, ale ve druhé části se tempo o poznání zvýšilo. Nejlépe se do své role opřel Roman Štabrňák. Ví, kde přidat na hlase nebo jen využít výmluvná gesta či výrazy. Jeho výkon nepostrádal napětí. Navíc skvěle artikuluje, i když z jeho úst lítají až neuvěřitelné gejzíry slov. Náročný úkol čekal na Milana Ligače, který se musel prokousat pěknými řádkami textu a téměř celou dobu neopustil jeviště. Byl jakýmsi pojítkem v příběhu a myslím, že svou úlohu splnil velmi obstojně. Tajemnost své postavy zase dobře vystihl Jaromír Nosek, i když k výraznějšímu hereckému projevu nedostal nijak velký prostor. Z výkonu Lenky Zahradnické mám trochu rozpačitější dojem. Připadalo mi, jako by se se svou postavou moc neztotožnila. Rozhodně jsem z ní necítila žádné kouzlo, které by k ní mělo Gatsbyho tak přitahovat. Spíš na mne působila dost chladně a falešně. Jakýmisi podivnými figurkami v tom všem pozlátku působili manželé Wilsonovi, které velmi zdařile vystihli Šárka Opršálová a Vladimír Senič. Ona je trochu jednodušší a toužící po životě ve vyšší společnosti, on touží jen po své ženě, kterou velmi miluje a vše jí dovede odpustit. O vyjádření hloubky všech postav nemůže být řeč, ale jejich podstatu zde zachytili. Komplexně mohu říct, že to bylo pěkné přestavení, které bylo jen v první části zbytečně moc dlouhé. I když si v Příbrami ukousli velké sousto, poprali se s tím statečně a já děkují za příjemný divadelní zážitek.
Moje hodnocení: 61 %
Tom a Jordan (R.Štabrňák a A.Fixová)
Nick a Jay (M.Ligač a J.Nosek)
Daisy a Jay (L.Zahradnická a J.Nosek)
Nick a pan Gatz (M.Ligač a J.Nosek st.)